Dörtyol Obezite Merkezi

Dörtyol Obezite merkezi ile hastalara multidisipliner yaklaşım ile her şey artık çok daha kolay olacak. Hastaların obez olmalarına neden olan sebeplerin tespit edilmesinin ardından farklı tıbbi birimlerden yardımlar alınarak tedavi yöntemleri belirlenmektedir. Bir yandan multidisipliner yaklaşım sayesinde birçok sorun çözülür. Bu anlarda;

  1. Endokrinoloji ve metabolizmada meydana gelen hastalıklar
  2. Beslenme ve diyet
  3. Obezite cerrahi yöntemleri
  4. Fizik tedavi ile rehabilitasyon hizmetleri
  5. Psikoloji gibi uzmanlık isteyen alanlar ile hastalar değerlendirmelere alınır ve tedavi sürecinde nasıl bir yol izlenecek olduğuna dair şekiller verilir.

Obezite Nedir?

Obezite; beden içerisinde yağ depolama anlamına gelmektedir. Bu sorun her geçen gün daha da artış göstermesi ile solunum yetmezliğinden kalp rahatsızlıklarına kadar birçok hastalığı beraberinde getirmesi ile dikkatleri çeker. Kişiler obez mi değil mi anlamak için ilk olarak Dörtyol obezite merkezi içerisinde vücut kitle endeksi kontrol edilir. Boyların metre cinsinden karelerinin alınması ile kilolara bölünen değere göre hesaplamalar yapılıyor. Erkeklerde yüzde 25, kadınlarda da yüzde 30 değerlerinin üzerinde çıkması ile obezite meydana geliyor.

Bireylerdeki yaş, cinsiyet, yapılan iş, genetik ve fizyolojik olarak meydana gelen özelliklere paralel bir şekilde değişiklik gösteren günlük enerji ihtiyaçları yer alır. Günlük alınmakta olan enerji ihtiyaçları harcanan enerjilerden daha fazla olması, bedende yer alan yağ olarak depolanmaktaki durumlar obezite oluşumlarına katkı sağlıyor. Yaşam kalite sürelerinin olumsuz yönde etkilenmesine neden oluyor. Toplumsal olarak yaşam kalitelerinin ve sürelerinde olumsuz yönde etkilenmeler meydana geliyor. Toplumsal sağlıkta ciddi anlamda riskleri beraberinde getirmektedir. Sigorta sistemleri üzerinde yükler de her geçen gün daha da artış göstermeye başladı.

Obezite Tedavi Yöntemleri

Obezite tedavi hastalıkları bakılacak olduğu zaman faktörlerin tam olarak ortadan kaldırılması obezite merkezleri ile başarılı sonuçlar elde etmek için etkili olacaktır. Aksi bir durum olursa verilen kilolar kısa sürede yeniden alınacaktır. Sorunların tekrar etmesi ön plana çıkacak. Obezite tedavileri sırasında beden ağırlıklarında 6 aylık dönemlerde yüzde 10’luk azalma göstermesi, hastalıkların yol açabilecek oldukları diğer sorunların önlenmesi konusunda birçok katkı sunacaktır. Fakat hastalıklarda kaynaklara neden olan nedenlerin ortadan kaldırılması başarılmadığı zamanlarda hastalar verdikleri süreleri de kısa sürede yeniden alabilirler. Dörtyol Obezite merkezi içerisinde hastaların yaklaşım olarak isimlendirilmeleri yapılan sistemde;

  1. Beslenme ve diyet
  2. Endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları
  3. Obezite cerrahileri
  4. Fizik tedavi ve rehabilitasyon
  5. Psikolog gibi yöntemler tercih edilecektir.

Yeme bozukluklarından hareketsiz yaşamların dışında obezite gibi durumlara neden olabilecek birçok hastalık yer almaktadır. Bu yüzden de obez olan kişilerin endokrinolojik olarak genel bir değerlendirilmesi yapılır. Tedavi süreçlerinde kişilerin ilk sorunlarının belirlendikleri adımdır ve tedavi sürecine yön çizer.  Dörtyol Obezite merkezi olarak sorunların tespitlerinin yapılmasının ardından iyi bir diyet ve doğru beslenme planlaması yapılır. Hastaların kendilerine ve tedavi süreçlerine güvenmelerinin şart olmasından dolayı psikolojik destek almaları da şart olacaktır. İlaçlar bu süreçlerde tek başlarına yeterli olmayacaktır. Bu yüzden de obezite önleme sırasında kullanılacak olan ilaçların sadece tamamlayıcı olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Zira obezite olan durumlarda ilaçlar yetersiz kalacak ve kişilerin etkinlikleri oldukça sınırlı kalacaktır.

Kilo kontrollerini fizik tedavi kontrollü bir hale getirecektir. Bu yüzden her adım gibi Dörtyol obezite merkezi tarafından bu adımların da uygulanması gerekiyor. Kiloları ile dertte olan kişilerin sağlık sorunları ile daha çok yüz yüze olmamak adına gerekli konularda destek almaları öncelik olacak ve ona göre belirlenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir